Jdi na obsah Jdi na menu
 


Gigantičtí titáni, monstrózní bitvy a brutalita, jakou známe jen z hororů. To vše nám slibuje vtlouci do hlav ocelovou pěstí God of War III, exkluzivní akce pro PlayStation 3.

Datum vydání svět: Q4 2009
Datum vydání v ČR: Q4 2009

Lesem pod oblohou, ze které bijí blesky se řítí Kratos. V kratičkém souboji rozpáře břicho obrněnému kentaurovi, rozmetá na strany desítky kostlivých válečníků a vyskočí na záda jednookého Kyklopa, aby zbylým nepřátelům ukázal, jak vypadá antický dvounohý parní válec.

Právě v tom nejlepším se začne naklánět země a oba bojující se řítí dolů, narážejí o masivní stromy, aby se vzápětí ukázalo, že les a skály, kde došlo ke krutému boji, jsou jen nepatrná část zad titána Gaii, který se šplhá spolu s dalšími titány na horu Olymp.

God of War IIIChystá se finální bitva mezi bohy a titány, jejíž první kolo v dávných dobách vyhrál bohům jejich vládce Zeus a srazil titány do pekelného Tartaru. Tentokráte je tu ale Kratos, který již dokázal, že se před ním musí třást i sami bohové.

Série God of War patří mezi to nejlepší na PlayStation 2.

 Jak první, tak druhý díl přinesly skvělou hratelnost i design. Vše ale má být sraženo do prachu dílem třetím. Ten si ostatně brousí zuby na to, že silou Kratových pěstí stane na pověstném herním Olympu. Je tu tradičně mnoho změn při skoku na PS3. Kratos má čtyřikrát více polygonů, nepřátel na scéně bude až padesát, ale hlavní změny jsou dvě.

První je bezprecedentní level brutality, který je obvykle viditelný jen u hororových filmů. Druhým pak obrovitost, která snadno zastíní i několikasetmetrové koňské spřežení, táhnoucí za sebou v druhém díle celý ostrov.

Kratovi masivní spojenci titáni budou ve hře jako pohybující se dynamické levely, které existují jako nezávislá monstra. Tedy ne že bychom se s titány již nesetkali ve všech třech hrách z Kratova světa. V prvním díle je tu titán Kronos, na jehož zádech je ohromný Pandořin chrám. V druhém, stejně jako v God of War: Chains of Olympus tu máme titána Atlase. Ve všech případech však jde jen o statické levely tvarováné do podob titánů. S tím je ale konec.

God of War IIITitáni v God of War III jsou skutečně živé, dýchající bytosti s kůží jako skály porostlé stromy, která se vlní a pohybuje, když se plazí a šplhají na Olymp dobýt sídlo bohů. Jejich velikost je tak obrovská, že například celý level s Medúzou z God of War by se vešel do dlaně titána Gaii, kterého předvedl trailer.

Největší z titánů je větší než známý mrakodrap Sears Tower v Chicagu, takže má přes půl kilometru. Stává se tak největším monstrem v historii videoher, jemuž se rozměry přibližuje pouze želva z White Knight Chronicles, nesoucí na zádech město i s katedrálou.

Zatímco se budete po jejich tělech pohybovat a svádět nelítostné boje s hordami nemrtvých válečníků, které bude sesílat Zeus, okolo bude svět vybuchovat v zuřící válce mezi titány a bohy. „Vezměte den D, zmixujte ho s Cloverfieldem a přidejte Kratose,“ říká o hře šéf vývoje Stig Asmussen.

Druhým prvkem je naprosto nevídaná krutost.God of War III Kratos nikdy nebyl lidumil, po lebkách jeho obětí by se dal přejít suchou nohou kanál La Manche, ale to, co nás čeká v God of War III, je prý něco nevídaného. Trhání na kusy v mnoha hrách není proti tomu ničím, řezání nepřátel motorovou pilou v Gears of War je ve srovnání s GoW III jako dětský komiks.

Při předváděčce se místnost plná herních novinářů zmohla jen na unisono znějící výkřik. Tady se pářou břicha a jejich obsah je v křečích vyvrhován na podlahu. Když tentokráte rve Kratos Kyklopovi oko, vlní se za ním zkrvavený nerv.

Ve scéně, kdy si Kratos pohrává s krásným bohem slunce Heliem, kterého zachránil v Chains of Olympus, je to skutečný scéna. Rozkročený Kratos popadne boha zezadu a rve mu hlavu, jejíž tvář dostává výraz smrtelné agónie. Kůže praská, objevují se svaly a tepny, a bůh křičí do svého posledního výdechu. Hlava se pak stává Kratovou zbraní proti nepřátelům citlivým na světlo, ale osvětluje mu i temné prostory.

God of War IIIKratos je také obdarován mnoha novými zbraněmi a pohyby. Může uchopit nepřítele a odhodit ho do davu ostatních, rozbít ho o zem, ale také využít jako originální beranidlo či roztočit nad hlavou. Některá velká monstra, jak bylo vidět v případě Kyklopa v traileru, bude moci ovládat, v případě létajících harpyjí bude moci skákat z jedné na druhou a dostávat se tak na potřebná místa.

Do akce byly nasazeny i nové zbraně. Cestus, kovové „rukavice“, které se poprvé objevily v traileru, jsou jedněmi z nich.Tvůrci hry se tentokráte snaží zabránit tomu, aby hráči preferovali pouze Kratovy čepele chaosu. Všechny zbraně budou mít stejně dokonalou hloubku propracovanosti, komplexnosti a možností používání.

V případě Cestus je možné využít je jako obří boxovací rukavice, ale také na řetězu na nepřátele ve střední vzdálenosti. Samozřejmostí jsou komba. Zajímavá je i možnost změny zbraní v reálném čase, takže si v davu prorazíte pomocí Cestus uličku a pak ji rozšíříte čepelemi. Kratos také bude využívat křídla, utržená Ikarovi v druhém dílu, zajímavě zní i zapalování nepřátel ohnivými šípy.

Polepšil si však nejen Kratos. Například nepřátelé, kteří nosí štíty, budou schopni zformovat falangu, tolik známou jako neprostupné bojové těleso z filmu 300: bitva u Thermopyl.God of War III Davy nemrtvých bojovníků také budou lépe využívat umělou inteligenci v případě, že bude v jejich blízkosti velitel, kterým byl v traileru kentaur. Z bossů byla ještě spatřena chiméra, která má stejně jako její mytologický vzor lví a kozlí hlavu a ocas ve formě hada. Boj s ní bude tedy představovat boj na tři kola.

God of War III má být finální kapitolou Kratova příběhu, ale konec bude pro hráče prý znamenat šokující překvapení. Dva roky, co je PlayStation 3 na trhu, předvádí v podstatě stejně kvalitní tituly jako Xbox 360. Ani exkluzivní PS3 tituly nepředvedly nic, co by bylo opravdu výrazně za možnostmi konzole od Microsoftu. God of War III by ale měl předvést naplno potenciál tohoto systému. Možná tomu tak opravdu bude.

Nám ale postačí, když se God of War III předvede jako důstojný next gen nástupce série, která zatím ani na PS2 ani na PSP neudělala jediný chybný krok.

 zdroj:http://bonusweb.idnes.cz/